Grafika: Balassa Nikoletta

Grafika: Balassa Nikoletta

 

Meseterápia

Az egyéni terápiák vezetése során rendszeresen használom a klinikaiMetamorphoses meseterápiát, a csoportokkal folytatott munka során pedig az alkotó-fejlesztő meseterápiát.

A meseterápia szemléletbeli alapja az, hogy minden élethelyzetnek van mesebeli párja. A meseterápia során megkeressük azt a mesét, amely az aktuális élethelyzetünkhöz leginkább illeszkedik – legyen ez válás, kamaszkori problémák vagy éppen gyász –, és végigmegyünk azon az úton, amin a mese hőse is végigment. A probléma azonos, a megoldás azonban nem, a mese főhőse ugyanis nem akad el útja során – szimbolikus nyelven: nem hal meg a sárkánnyal való küzdelemben, sőt, legyőzi a sárkányt.

Persze nem elegendő csupán megtalálni saját mesénket, értenünk is kell azt ahhoz, hogy a személyiségünk fejlődését segítse. Ebben tud segíteni kisgyermekeknek, kamaszoknak és felnőtteknek a meseterápia.


Meseterápia gyerekekkel, fiatalokkal

A mese azt sugallja a gyermeknek, hogy az életben vannak nehézségek, amelyeket úgy tudunk leküzdeni, ha harcolunk ellenük. Ez a küzdelem az emberi élet része, és ha igazán kitartók leszünk, végül győztesen kerülünk ki, és elnyerjük jutalmunkat.

A mese nyelve a kisgyermekek és a kamaszok esetében is egyaránt alkalmas arra, hogy szembenézzenek azokkal a problémákkal, amelyeket hiába próbálnak nekik elmagyarázni. A mese gyakorlatilag egy megküzdési stratégiát mutat be, melyet megtanulnak használni. Amikor egy őket ért sérelmet, traumát nem tudnak vagy nem szeretnének közölni verbálisan, lehetőségük van a szimbólumok nyelvén megfogalmazni, újra átélni, megbirkózni vele, ezáltal feldolgozni. A meseterápia módszere megmutatja, hogyan tudnak a konfliktustól eljutni a megoldásig, milyen próbákat kell addig kiállniuk, és kik lesznek ezen az úton a segítőik.


Meseterápia felnőttekkel

Nemcsak a gyermekeknek, de a felnőtteknek is szükségük van a varázslatra, arra, hogy valamiben higgyenek. A mese a képzeletünkre bízza, mit kezdünk azzal a történettel, amit elmesél. Ha akarjuk, magunkra vonatkoztatjuk, ha akarjuk, akkor nem. Az életkor előrehaladtával is igaz az, hogy csak azokat a történeteket tartjuk igazán hitelesnek, amelyek igazodnak a gondolkodásmódunkhoz. Éppen ezért tudjuk, a világ megértésének számtalan módja lehetséges, melyek közül egy a mese.

A felnőtt tanácsadás során a mese abban tud segíteni, hogy megtaláljuk és meghaladjuk saját korlátainkat, majd eljussunk a belső egyensúlyunkig egy érzelmileg nehéz időszaban. A mesékben éppen annak a válaszát találjuk meg, hogy ami a világban rosszul működik, azt igenis meg lehet változtatni.